piątek, 1 marca 2019

Włoska minister proponuje testy psychologiczne dla sędziów!


Giulia Bongiorno jest włoskim ministrem ds Administracji Publicznej

Wymiar sprawiedliwości: minister Giulia Bongiorno proponuje testy psychologiczne dla sędziów - czytaj

Zdaniem minister Bongiorno należy zmienić kryteria rekrutacji sędziów. Oprócz przygotowania z samej wiedzy potrzebne są jednocześnie testy psychologiczne.
Giulia Bongiorno, minister ds Administracji Publicznej, oświadczyła, że chce poddać testom psychologicznym kandydatów ubiegających się o stanowiska sędziów i zmienić zupełnie tradycyjną metodę selekcji.

Rzeczywiście, zdaniem Bongiorno, sędziowie są zbyt przywiązani do samej wiedzy, często dalekiej od konkretnie bardzo złożonej kariery w sądownictwie.

Testy psychologiczne powinny umożliwić sprawdzenie poziomu zrównoważenia emocjonalnego, empatii oraz poczucia odpowiedzialności, ponieważ są to cechy niezbędne w tym zawodzie.

Testy psychologiczne dla sędziów.

Minister ds Administracji Publicznej Giulia Bongiorno, znany włoski adwokat, wyraziła swoją chęć zreformowania ścieżki dostępu do wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności położenia większego nacisku na aspekt psychologiczny sędziów.

Decyzja ta pojawiła się podczas jej wystąpienia w “Scuola di Formazione politica della Lega” /Szkoła Kształcenia Politycznego - partii politycznej Matteo Salviniego “Liga”/, w Mediolanie i wywołała oburzenie jednych i poparcie drugich.  Dla Giuli Bongiorno sędziowie powinni być poddani dokładnym testom psychologicznym, skierowanym na ustalenie czy kandydat na sędziego posiada czy nie posiada empatię, jest odpowiedzialny i zrównoważony psychicznie, aby pełnić taką funkcję. 

Tak więc, dla ministra obecna metoda selekcji sędziów jest przestarzała i mało funkcjonalna: jest to ścieżka nadzwyczaj długa, która prowadzi kandydata do zdobywania samej tylko wiedzy, która jest daleka od rzeczywistości i złożoności pełnionej funkcji. 

Odpowiedź Krajowego Stowarzyszenia Sędziów.

Propozycja ministra ds Administracji Publicznej nie spotkała się z dużym poparciem, przede wszystkim ze strony Krajowego Stowarzyszenia Sędziów. W rzeczywistości tylko ta część umiarkowana - i mniejszościowa - przyjęła z entuzjazmem pomysł testów psychologicznych.

Antonello Rancanelli i Giovanna Napoletano (prowadzące Niezależne sądownictwo) oświadczyły, że zgadzają się z Bongiorno i że konieczna jest reforma sposobu dostępu do sądownictwa. Wydaje się, że ścieżka studiów, aby stać się sędzią, jest długa i złożona i nad wyraz skoncentrowana tylko na zdobywaniu wiedzy, nie nadąża z aktualnymi wymaganiami, jakie stawia ten zawód.

Druga część Krajowego Zrzeszenia Sędziów, jednak, okazała się mieć co do tego wątpliwości a nawet była całkowicie przeciwna temu. 

Testy psychologiczne sędziów: wcześniejsze próby.

W przeszłości były już podejmowane takie próby, ale spełzły na niczym. 

Również tutaj, wprowadzenie testów nie należy interpretować jako “policzek” wymierzony w Sędziów, ale raczej uznanie delikatności tej roli, dla pełnienia której empatia i zrównoważenie psychiczne są niezbędne.


1 komentarz:

Izabella Nowotka pisze...

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

Polecany post

Choroby psychiczne a przemoc doświadczona w dzieciństwie.