niedziela, 14 września 2014

"Dzień dobry czy chcesz, żebym ciebie przytuliła (przytulił)" ?


A czy nie bardziej potrzebne byłyby w szkołach lekcje "o dotyku" niż te "o seksie"?

Zamiast lekcji wychowania seksualnego powinny zostać wprowadzone lekcje wychowania emocjonalnego, ponieważ nasze życie emocjonalne jest ważniejsze od tego seksualnego. Relacje damsko - męskie opierały się i nadal opierają się na d.....! a przecież
..” Dotyk ma ogromne znaczenie dla człowieka. To dotykiem odbieramy świat od początku naszego istnienia. W ósmym tygodniu życia płodowego jest to pierwszy ze zmysłów, który zaczyna funkcjonować. Odbieramy go całym ciałem, po prostu nim „widzimy”. Najpierw sami postrzegamy świat przez dotyk, później możemy go dawać innym. Z badań wiadomo, że dzieci wychowywane bez dotykania lub wcześniaki za mało głaskane, gorzej rozwijają się od maluchów stale przytulanych. Dotyk, przytulenie czy podanie ręki, mówią więcej niż słowa. To bardzo ważne elementy komunikacji niewerbalnej. 
Kto w swoim domu rodzinnym otrzymał i otrzymuje odpowiednią dawkę zdrowego dotyku? 
…”– w naszej strefie ludzie są chłodni emocjonalnie i nie pokazują sobie wylewnie uczuć…”  a oprócz tego chłodu była i jest przemoc
…”Niezależnie od tego, jak zostaliśmy wychowani i jakie nawyki wynieśliśmy z domu, jako dorośli, a potem już dojrzali czy starsi ludzie możemy coś próbować zmienić. To, że szybko w dzieciństwie został nam odebrany dotyk, nie musi sprawiać, że tak będziemy zachowywać się w życiu dorosłym. Jeśli ktoś do nas podchodzi, kogo lubimy i nas przytuli, obejmie ramieniem, możemy powstrzymać wzdrygnięcie się. Możemy pomyśleć o tym, że to pozytywny, dobry przekaz. Że to miłe, iż ktoś nam chce przekazać dobrą energię…”
A w naszej chorej kulturze z reguły jest on błędnie interpretowany, jako chęć „skoczenia” drugiej stronie do łóżka!
..."Niestety im jesteśmy starsi, tym częściej bywa, że odsuwamy się od siebie, witamy tylko przez podanie ręki, a czasami nawet bez ściskania sobie dłoni. Dotyk w późniejszym wieku przestaje być doceniany. Czasem wynosi się to z domu, w którym obserwowaliśmy rodziców, ich powściągliwość we wzajemnych kontaktach fizycznych i kontaktach z ludźmi..." 
.."Więc co? Każdy powinien mieć kota lub psa? .."
Ja proponuję zmienić mentalność i kulturę przepełnioną seksem na tą nową „dotykową”!

Kto w takich rodzinach do których dodamy przemoc psychiczną, werbalną i wykorzystywanie seksualne  otrzymał i otrzymuje to wszystko?:
..." Wazne! Nie bój się, że noszeniem i tuleniem rozpieścisz dziecko. To niemożliwe. Twój maluszek chce być blisko ciebie. Przytulaj je, kołysz, masuj i całuj jak najczęściej. Twoje dziecko teraz właśnie tego potrzebuje..."



W związku z powyższym nie można dziwić się, że fundamentem relacji damsko-męskich był i nadal jest tylko seks a związki były i są chore.


Wpływ przemocy fizycznej w dzieciństwie na seksualność w dorosłości: linki w komentarzu 

2 komentarze:

Moja wiedza w jednym miejscu pisze...

Wpływ przemocy fizycznej na seksualność cz. 1.
https://seksualnosc-kobiet.pl/wiedza/artykuly_1/wplyw-przemocy-fizycznej-na-seksualnosc-cz-1/
Wpływ przemocy fizycznej na seksualność cz. 2.
https://seksualnosc-kobiet.pl/wiedza/artykuly_1/wplyw-przemocy-fizycznej-na-seksualnosc-cz-2/

Moja wiedza w jednym miejscu pisze...

https://www.youtube.com/watch?v=rNuJ9dq7Umw

Polecany post

Choroby psychiczne a przemoc doświadczona w dzieciństwie.