piątek, 27 grudnia 2013

Poczucie własnej wartości

..."Niskie poczucie własnej wartości staje się częścią naszego bagażu emocjonalnego, jeżeli pochodzimy z rodziny, w której panowały sztywne zasady, nierozsądnie wysokie oczekiwania, a okazywanie uczuć nie było cenione. Ludzie z takich rodzin przestają się rozwijać emocjonalnie na wczesnym etapie życia. To tak, jakby ich życie emocjonalne pozostało niedojrzałe - młodzieńcze, a nawet dziecinne - podczas gdy ich ciało i intelekt rozwija się, dorasta ..."

..."Tacy ludzie rozwijają się niekiedy nawet nadmiernie pod względem intelektualnym i fizycznym, emocjonalnie jednak pozostają dziećmi - choćby nie wiadomo ile mieli lat..." 
.."Istnieją trzy gigantyczne kroki, które musimy zrobić. Jeżeli chcemy zwiększyć poczucie własnej wartości.
1. Usuń toksyczną substancję lub toksyczne zachowanie
2. Spójrz wstecz i podejmij nowe decyzje dotyczące starych informacji i uczuć.
3. Stwórz nowe rodzaje zachowań i uczuć, które wzmocnią pączkujące poczucie własnej wartości..."

..." Poprzez dojrzałość i rozwój osobowości odnajdziemy w sobie poczucie własnej wartości, które umożliwi nam później wybranie partnera o równie wysokim poczuciu własnej wartości i pozwoli dzielić się tą wartością, zamiast wykorzystywać się nawzajem. Wysokie poczucie własnej wartości jest koniecznym warunkiem do nawiązania zdrowego związku..."


‘‘…Ponieważ związek podnosił niskie poczucie własnej wartości, po rozstaniu pojawia się dezorientacja i cierpienie. Często odczuwamy gniew. Zaangażowanie było tak całkowite, że przy rozstaniu czujemy się zupełnie wyeksploatowani..." 
..." Niektórzy oczekują, że jeden partner spełni wszystkie ich potrzeby, inni natomiast wciąż zmieniają partnerów, usiłując zdobyć to, czego od drugiej osoby dostać nie sposób - poczucie własnej wartości. Ta niemożność jest całkiem oczywista. Poczucie własnej wartości możemy znaleźć jedynie w sobie.." 
..."Im wyższe poczucie własnej wartości, tym silniejsze jest przekonanie, że warto walczyć o życie i szczęście. Poczucie własnej wartości można, więc, uznać za podstawową potrzebę osobistą i konieczny warunek dla zachowania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia..."